PAWEŁ BRODOWSKI o TYRMANDZIE i JAZZIE
Spotkanie z Pawłem Brodowskim zostaje przeniesione na inny termin.
WOLNOŚĆ CZYTANIA i JAZZ&LITERATURA zapraszają na spotkanie z Redaktorem Naczelnym JAZZ FORUM, PAWŁEM BRODOWSKIM, o TYRMANDZIE i JAZZIE.
Rok 2020 został ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda z okazji setnej rocznicy urodzin legendarnego pisarza i publicysty. Autor Złego i Dziennika 1954, lider polskiego ruchu jazzowego, ikona Warszawy lat 50., kontestator PRL-owskiej rzeczywistości czy kolorowy ptak PRL…. Barwna postać Leopolda Tyrmanda przywodzi wiele skojarzeń, ale my skupimy się w naszej opowieści na jazzowych wspomnieniach o nim. Tyrmand, wielki popularyzator jazzu w Polsce, bez którego nie byłoby I Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie i, w pewnym sensie, festiwalu Jazz Jamboree, autor U brzegów Jazzu (1957) - pierwszej polskiej książki o jazzie.
Paweł Brodowski – postać równie barwna, co Leopold Tyrmand. Legenda polskiej krytyki muzycznej, od 40 lat Redaktor Naczelny miesięcznika JAZZ FORUM, redaktor kultowej serii Polish Jazz. W młodości był muzykiem – najpierw kontrabasistą, później gitarzystą basowym, a jego pierwszym zespołem były Chochoły. Drugi utworzony z Czesławem Niemenem to Akwarele, z którym Brodowski nagrał w 1967 album Dziwny jest ten świat.
Nie ma nikogo w Polsce, kto wie z autopsji tyle o świecie jazzu, co Paweł Brodowski i jest jedynym polskim dziennikarzem, któremu Tyrmand, będąc już przez 20 lat na emigracji, udzielił wywiadu. O trwającej kilka lat korespondencji, przyjaźni i ostatnim przed śmiercią Tyrmanda wywiadzie Paweł Brodowski opowie nam na spotkaniu w chorzowskiej Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu.