top of page
artysci 2023.jpg

KONCERT TOBIAS PREISIG (CH)

w kooperacji z KATOWICE JAZZART FESTIVAL

„Co czujesz, gdy w kółko spacerujesz po swojej okolicy? Jak to oddać za pomocą dźwięku? Żeby tak wyartykułować prawdziwą wartość czegoś, co równie dobrze można uznać za coś oczywistego.” Tobias Preisig

„Closer” to drugi po debiutanckim „Driver” solowy album szwajcarskiego skrzypka, kompozytora i producenta Tobiasa Preisiga. Melodyjne, lekkie i dające poczcie więzi kompozycje składające się na ten krążek powstały (co wyjątkowe dla tego kompozytora) w prowizorycznym domowym studiu i z wykorzystaniem metody fieldrecordingu. Osią tematyczną „Closer” jest próba zintegrowania muzyki i dźwięków codziennego życia rozgrywającego się w tle, traktowanego jako istotna i nieodzowna składowa melodii. Większość nagrań terenowych obecnych w albumie została zarejestrowana podczas długich spacerów artysty po mieście, traktowanych nie tylko jako rodzaj codziennego rytuału, ale i integralna część procesu kompozytorskiego.

Tobias Preisig (1981) – mieszkający w Zurychu skrzypek i kompozytor muzyki z pogranicza jazzu, ambientu, muzyki elektronicznej i szeroko pojętej muzyki improwizowanej. Występuje w Europie i Azji solo, w duecie Egopusher oraz w duecie Levitation eksplorującym bogactwo dronów i muzyki noise na organach kościelnych. Współpracował m.in. z dobrze znanym katowickiej publiczności amerykańskim multiinstrumentalistą Colinem Stetsonem przy projekcie Sorrow – autorskiej interpretacji III Symfonii „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Tuż przed katowickim koncertem wystąpi we wrocławskim Firleju w ramach Strefy Kultury Wrocław.

bottom of page