top of page
artysci 2023.jpg

Koncert EL BOUDANI MUS (Nomada z Maroka)

Park Tradycji na stałe wpisał się w repertuar Festiwalu Jazz&Literatura, jako miejsce prezentacji muzyków nieszablonowych, oryginalnych, prezentujących kulturowo odmienne style od tych, które na co dzień można usłyszeć na scenach SCK.

 

Mustapha El Boudani – El Boudani Mus, urodził się w tradycyjnej rodzinie Nomadów. Pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, kompozytorem, gitarzystą i bębniarzem. Gra na gumbri oraz kastanietach (karkabat) – instrumentach charakterystycznych dla muzyki Gnawa oraz prezentuje tradycyjny taniec regionu saharyjskiego. Utwory wykonuje w języku Hassani. Dźwięki bębnów, blues saharyjski, tradycyjna muzyka Hassani, transowa muzyka Gnawa, arabskie linie melodyczne, to można usłyszeć w repertuarze artysty. Muzyk reprezentuje Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project” w Polsce oraz w Maroko. Od 2015 r. współrealizuje projekt "Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach”. Mieszka w Beskidach i bliska jest mu kultura Górali Śląskich i Żywieckich. Grał i występował z muzykami na terenach łuku Karpat Polskich, tworząc fuzję muzyki góralskiej z muzyką Nomadów z Sahary. W 2018 ukazała się płyta CD El Boudani Mus "Nomad", na której zagrali również nasi Górale Żywieccy. Podczas 14 edycji International Festival des Nomades w rodzinnej miejscowości artysty w Maroku, wystąpili artyści z Polski,

z którymi współpracuje. W Polsce występował m.in. African Beats Festival, CzarnOFF Fest, Festiwal Kultury Podróży Światopogląd w Toruniu, Festiwal EtnoKraków/Rozstaje, Klub pod Jaszczurami, Blues nad Bećvou. Ethno Jazz Beskidy – z góralami i muzykami jazzowymi, Zadymka dla Afryki. Grając solo, gra muzykę relaksacyjną i zapraszany jest na koncerty w kręgach warsztatów np. jogi, W Maroko organizuje warsztaty bębniarskie na Saharze oraz warsztaty muzyczno – wokalne z muzykami. Organizuje wyprawy do Maroka, pokazując autentyczność kultury i swoich tradycji Nomadów. Świetnie gotuje i prowadzi warsztaty kulinarne.

bottom of page