top of page
artysci 2022.jpg

Koncert 
NOUMASSAN DEMBELE

Koncert muzyki z Afryki Zachodniej w wykonaniu pochodzącego z Burkina Faso Noumassana Dembele.


Noumassan Dembelé - 24 letni muzyk, multi-instrumentalista, grający tradycyjną muzykę mandingue pochodzącą z regionu Afryki Zachodniej. Urodzony w Burkina Faso, obecnie mieszkający w Warszawie. Instrumentem przewodnim artysty jest kora, rodzaj afrykańskiej harfy, będącej nieodłącznym atrybutem muzyki mandingue. Gra on również na n’goni i balafonie.


Wywodzi się on z grupy griot, oznaczającej sługę ale również poetę-śpiewaka. Griot jest osobą odpowiedzialną za przekazywanie tradycji ustnej, poezji oraz muzyki, jest się nim z pokolenia na pokolenie. Od dziecka przekazywana jest mu umiejetność grania na różnych instrumentach. Noumassan wspomina, że już w wieku 3 lat zaczął stawiać swoje pierwsze muzyczne kroki.


Artysta regularnie współpracuje z zespołem Moribaya, z którym bierze udział w licznych festiwalach, takich jak Przenikanie czy Wibracje. Miał również okazję współpracować z Pawłem Steczkowskim, jak również z Marią Pomianowską przy jej projektach: Chopin na 5 kontynentach oraz Moniuszko z 1000 i jednej nocy.


Muzyk, jest również autorem-kompozytorem. Komponuje utwory głównie w swoim ojczystym języku - bambara, które opowiadają o miłości, mądrości i przeznaczeniu. Jego inspiracją w dużej mierze jest jego kultura i obserwacja życia, czerpie on z nich motywy do swoich pieśni. Swoją twórczością Noumassan pragnie wnieść światło i radość do życia swojego i jego odbiorców. Doświadczenia nauczyły go, że muzyka potrafi dostarczyć pozytywnych wibracji, które podnoszą na duchu. Aby odcisnąć na uczestnikach „muzycznych uniesień” jak największą ilość pozytywnych wrażeń wciąga ich w akcję swoich opowieści i bezpośrednich kreacji.

bottom of page