Andrea Fazioli – spotkanie literackie

 „L’arte del fallimento” / „Sztuka porażki”

Z towarzyszeniem Zeno Gabaglio na wiolonczeli

Urodzony w 1978r. Andrea Fazioli jest pochodzącym z włoskojęzycznej Szwajcarii autorem uznanych i poczytnych powieści psychologiczno-kryminalnych. Nakładem wydawnictwa Guanda ukazały się: we wrześniu 2018 Gli Svizzeri muoiono felici / Szwajcarzy umierają szczęśliwi, w 2016 L’arte del fallimento / Sztuka Porażki – książka nagrodzona La Fenice Europa i nagrodą Anfiteatro d’Argento, Il giudice e la rondine (2014), Uno splendido inganno (2013), w 2010 La sparizione / Zniknięcie - nagroda La Fenice Europa, Come rapinare una banca svizzera (2009) oraz w 2008 L’uomo senza casa / Bezdomny - nagroda Premio Stresa, nagroda Selezione Comisso.  Oprócz tego drukiem ukazał się zbiór opowiadań Succede sempre qualcosa oraz Chi muore si rivede  

i La beata analfabeta. W formacie kieszonkowym jego powieści oferuje dom wydawniczy TEA. W 2015r. napisał sztukę Teoria e pratica della rapina in banca, a w 2014r. był scenarzystą serialu internetowego Notte noir, który został nagrodzony na festiwalach Roma Web Fest oraz all’Efebo d’Oro w Palermo. Jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków. W 2017r. w uznaniu wybitnych zasług w twórczości literackiej został odznaczony przez prezydenta Republiki Włoskiej Orderem Gwiazdy Włoch.

Na festiwalu Jazz&Literatura zapraszamy na spotkanie z przedostatnią powieścią pisarza L’arte del fallimento / Sztuka Porażki, gdzie autor będzie czytał po włosku obszerne fragmenty swojej książki w jazzowym akompaniamencie na żywo. Uczestnicy spotkania otrzymają uprzednio przetłumaczone na język polski fragmenty powieści. Spotkanie dedykowane dla wszystkich miłośników języka włoskiego i dobrego kryminału.

“Jazz jest muzyką tych, którzy po upadku na ziemię próbują w jakiś sposób się z niej podnieść. To wewnętrzna konfrontacja z ograniczeniami i pomyłkami. Jednocześnie jest nadzieją, że to właśnie popełniane błędy otwierają drogę do ukojenia. Dlatego Mario trwał w uporze przy słuchaniu swoich starych płyt winylowych na wiekowym dziurawym fotelu, nie zważając na fakt, że świat idzie naprzód szybciej od niego.”

Nadzwyczajne przygody detektywa amatora, który porusza się między południową Szwajcarią a północnymi Włochami.

Elia Contini zarabia na życie jako prywatny detektyw, zmuszony do zajmowania się przez większość czasu małymi kradzieżami i zaginionymi zwierzętami. Kiedy otrzymuje zlecenie odszukania biznesmena po ucieczce z domu, sytuacja bardzo się komplikuje. Mario Balmelli, właściciel firmy meblarskiej, chciałby zostawić wszystko i podążać za swoim marzeniem – grą na saksofonie w stylu blue note, potrafiącym snuć opowieści o niepewności, samotności, czułości i długich zachodach słońca, które wydają się trwać bez końca. Jednak kiedy znajduje w sobie odwagę, aby spróbować, nad jego życiem zbierają się czarne chmury – pogłębiający się kryzys ekonomiczny, oszustwa na niekorzyść pracowników z pogranicza między Włochami a Szwajcarią, szalony morderca w niepohamowanej furii zagrażający jego rodzinie.  Jeżeli nawet policji nie udaje się zrozumieć i przerwać łańcucha przestępstw, jak może to zrobić zwykły detektyw? Odkrywając przed nami coraz bardziej zawiłe części układanki, Andrea Fazioli z subtelnością i poczuciem humoru analizuje sytuacje przeżywania niepowodzeń w życiu, które wcześniej czy później dotykają każdego z nas. Autor zadaje również pytanie: czy może prawdziwą porażką jest nie upadać nigdy?