artzsc2i.jpg

PIOTR SCHMIDT QUARTET feat. WOJCIECH NIEDZIELA / TRIBUTE TO TOMASZ STAŃKO

Wybitny trębacz jazzowy, Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG, Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas), stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”. Album będący ukłonem i hołdem dla zmarłego giganta polskiego jazzu – Tomasza Stańko miał ogólnopolską premierę 7 grudnia 2018 r.

 

Prasa o Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela - Tribute To Tomasz Stańko: „Ta muzyka rozdziera serce, jest melancholijna, pełna smutku i ... piękna”. Paweł Brodowski Redaktor Naczelny Jazz Forum (European Jazz Network, Luty 2019)

 

„O ile "Saxesful" było Piotra albumem przełomowym, o tyle ta płyta, nagrana w kwartecie, jest jego arcydziełem”. Maciej Lewenstein

 

„To jedna z 10 najlepszych płyt jazzowych 2018 roku na świecie”. Wulf Muller (Okeh Records - Sony Music Germany)

 

„Jest w tej muzyce jakiś niewiarygodny powiew jazzu, blask muzyki Stańki, ale nie jest to li tylko owe "tribute", lecz wyrafinowana estetyka piękna nowoczesnego jazzu (...) To jedna z ważniejszych płyt polskiego jazzu”. Dionizy Piątkowski (Era Jazzu)

 

Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ

w Nysie.  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 - 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród:

•           Nagroda indywidualna na "Jazz nad Odrą" 2008

•           Nagroda indywidualna na "I'st Tarnów Jazz Contest" 2008

•           Nagroda indywidualna na "Jazz nad Odrą" 2009

•           III miejsce na "Zmaganiach Jazzowych" w Szczecinie, 2008

•           Grand Prix na "III Novum Jazz Festival" w Łomży, 2010

•           Nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010

•           Nagroda Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2012)

•           Nagroda Okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013)

Nagrody zespołowe Piotra Schmidta:

•           Grand Prix na XXX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, Kraków 2006.

•           Grand Prix na „I’st Tarnów Jazz Contest”, Tarnów 2008

•           Grand Prix na „Krokus Jazz Festival”, Jelenia Góra, 2008

•           Grand Prix na „XII Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych”, Gdynia 2009

•           II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010 (za World Trio z Nowego Jorku, którego pianista grał trasę z Marcusem Millerem).

•           Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010

Piotr Schmidt ma na swoim koncie jedenaście wydanych, autorskich płyt w tym trzy z zespołem Piotr Schmidt Electric Group (Schmidt Electric). Od siedmiu lat notowany jest w pierwszej czwórce jako "najlepszy trębacz jazzowy roku" w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum. W 2015 roku był trzeci w tej kategorii. Współpracował m.in. z takimi muzykami jak: Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Maciej Sikała, Piotr Baron, Wiesław Pieregorólka, Grzech Piotrowski, Wojciech Karolak, Wojciech Myrczek, Apostolis Anthimos, Marek Napiórkowski, Dominik Wania, Paweł Kaczmarczyk, Paweł Tomaszewski, Kazimierz Jonkisz, czy Michał Barański. Także z artystami popularnej estrady: Krystyna Prońko, Ewa Bem, Kuba Badach, Ten Typ Mes (Piotr Szmidt) i Miuosh.

Piotr Schmidt jest również właścicielem wydawnictwa SJRecords, które w ciągu siedmiu lat istnienia wydało 38 płyt. 

 

Wojciech Niedziela - czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986).

Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - "New Presentation - Trio", "Lonesome Dancer", "To Kiss The Ivories" i "Domingos Tunes".

Wieloletni członek Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych. Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz". Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych - NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w QQKopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA - w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND.

Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson). Akompaniował wielu znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak czy Janusz Muniak.

Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie. Wykładowa podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

 

Maciej Garbowski - reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik kompozytorskich charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntezują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością. Pomysłodawca platformy artystycznej „iMp”, dyrektor Institute of Music Performance.

 

Krzysztof Gradziuk - esteta perkusyjnego brzmienia, artysta bezkompromisowy, poszukujący nowych ścieżek. Nagrał siedem albumów z triem RGG, współpracował z Maciejem Obarą, Anną Gadt, Anną Serafińską, Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Stańką, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Ewą Bem.