top of page
artysci 2022.jpg

Koncert
TOMASZ CHYŁA QUINTET

Tomasz Chyła Quintet to jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia w polskim jazzie. Od kilku lat eksplorują muzykę improwizowaną w nieograniczony sposób, czerpiąc przy tym z innych gatunków muzycznych. Z tych eksperymentów do tej pory narodziły się między innymi cztery albumy; „Eternal Entropy" (2017)," Circlesongs" (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at Polish Radio 3."(2019), "da Vinci" (2020).


W 2019 r. zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty "Circlesongs". Tomasz Chyła - lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali dwa lata temu w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album "Eternal Entropy".


Skład: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Misz (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja).


„da Vinci" to najnowszy album zespołu Tomasz Chyła Quintet - nazywanego przez krytyków jednym z najciekawszych objawień polskiej sceny jazzowej ostatnich lat.


Tytuł trzeciego studyjnego albumu kwintetu odnosi się do renesansowego malarza, architekta, matematyka i… muzyka. Mamy tu do czynienia z połączeniem różnych technik wykonawczych i kompozytorskich.


Materiał albumu „da Vinci" stanowi zwartą, skomponowaną formę materiału. Bodźcem do powstania płyty jest osoba Leonarda da Vinci – geniusza i legendy, jego fascynacja człowiekiem, światem, ale też nieokiełznana i nieposkromiona ciekawość, poparta nieustannym dążeniem do doskonałości. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów stanowi, więc z jednej strony inspirację, z drugiej – wyzwanie. 


Bazując na tych przesłankach, album opiera się właśnie na jego osobie, jako głównej i tytułowej inspiracji. W materiale zespół prezentuje szereg różnorodnych muzycznych koncepcji, przybliżających impresje tego, w jaki sposób działać może wszechstronny umysł, połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz tzw. contemporary music.


Do udziału w projekcie zaproszono zespół wokalny Art' n' Voices, którego członkiem jest Tomasz Chyła.
 

Recenzje albumu "Da Vinci":


„...Takiej energii, także intelektualnej, na jazzowych koncertach nie spotyka się codziennie, a w tym przypadku została ona wprzęgnięta w ryzy niezwykle precyzyjnej od strony kompozycyjnej i aranżacyjnej konstrukcji..." Tomasz Rozwadowski


„...Muzycy delikatnie używali swoich instrumentów, wprowadzając nas nastrój pełen ezoteryki, zachwytu nad wyłaniającymi się elementami krajobrazu, nie przygotowując nas w żadnym stopniu na to, co za chwilę miało wybuchnąć. Bo po chwili ci delikatni panowie, ci romantyczni młodzieńcy zamienili się w niemalże rockowe monstra, całkowicie burząc owo pierwotne wrażenie, przemieniając całą swoją energię w dźwiękową nawałę.." Czesław Romanowski

Z przykrością informujemy, że koncert Tomasz Chyła Quintet - VIII FESTIWAL JAZZ&LITERATURA 2022 z przyczyn niezależnych

zostanie przeniesiony na inną datę w roku 2023.

bottom of page